PISTOLET PL-15 LEBIEDIEWA 9x19 mm
PISTOLET PL-15 LEBIEDIEWA 9x19 mm
Prace konstrukcyjne nad stworzeniem nowej broni krótkiej rozpoczęły się w 2014, po raz pierwszy modele broni pokazano rok później w Moskwie. Pistolet Lebiediewa PL-15 działa w oparciu o zasadę wykorzystania energii krótkiego odrzutu lufy. To broń z kurkowym mechanizmem uderzeniowym, z kurkiem zakrytym. Mechanizm spustowy jest z wyłącznym samonapinaniem (DAO, Double Action Only). Rosjanie zapowiadają tez odmianę PL-15-01 z bezkurkowym mechanizmem uderzeniowym. Lufa jest ryglowana w oknie wyrzutowym.
Żywotność pistoletu szacowana jest na 10 tys. strzałów silną energetycznie rosyjską amunicją 7N21. Komora nabojowa w odmianie PL-15 ma zmienioną geometrię, dzięki czemu można w niej używać także amunicji 9 mm x 19 z niestandardowymi łuskami o różnej długości.
Pistolet zaprojektowano w taki sposób, aby oś lufy była położona jak najniżej w stosunku do dłoni strzelca. To przyśpiesza naprowadzanie broni na cel, jak też zmniejsza podrzut podczas strzelania. Rosjanie skupili się także nad dobrym wyprofilowaniem chwytu i zmniejszeniem szerokości pistoletu. W przedniej części wynosi 21 mm, zaś w pobliżu chwytu wzrasta do 28 mm.
Szkielet modeli PL-14 i prototypów PL-15 wykonano ze stopu aluminium, choć modele seryjne mają być wyposażone w szkielety z tworzywa sztucznego, z wymiennymi okładzinami chwytu w celu lepszego dopasowania broni do dłoni strzelca. W dolnej części szkieletu pod lufą jest uniwersalna szyna montażowa standardu Picatinny.
Wszystkie manipulatory – dźwignia zwalniania zamka, skrzydełka bezpiecznika nastawnego (rozłączającego szynę spustową) i przyciski zwalniające magazynek są rozmieszczone po obu stronach. Broń wyposażono też we wskaźnik obecności naboju w komorze.
Podczas projektowania dużą uwagę przywiązano do bezpieczeństwa. W broni zastosowano system USM uniemożliwiający oddanie niekontrolowanego strzału podczas upadku broni z dużej wysokości na twarde podłoże. Podstawowy model charakteryzuje się wydłużoną 7-mm drogę spustu o zwiększonej sile nacisku rzędu 4 kg. Ma to uchronić użytkownika w sytuacji stresowej przed nieprzemyślanym i nagłym ściągnięciem języka spustowego. W odmianie bezkurkowej PL-15-01 ma zostać wprowadzony spust bez samonapinania, o krótszej drodze i niższej sile nacisku. W przyszłości PL-15 ma być produkowany także ze zmienionymi charakterystykami mechanizmu spustowego, jak też w odmianach sportowych.
Analiza
Pistolet samopowtarzalny PL-14 do amunicji 9 mm x 19 zadebiutował w 2015 na forum wojskowo-technicznym Armia 2015, które odbywało się w specjalnie wybudowanym w tym celu parku Patriot w podmoskiewskiej Kubince. Pokazano wówczas model funkcjonalny, przed badaniami i próbami eksploatacyjnymi. Broń opracowano przy współpracy instruktorów z centrów szkolenia jednostek specjalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz zawodników strzelectwa dynamicznego.
Poprawiona wersja została pokazana w 2016 na kolejnym forum Armia. Oprócz podstawowego PL-15 z 112-mm lufą ujawniono również odmianę dostosowaną do montażu tłumika dźwięku (z zewnętrznym gwintem na przedłużonym odcinku lufy) i pistolet ze skróconą 92-mm lufą PL-15K.
Dopracowany PL-15 odróżniał się nieznacznie zmienionym kształtem tylnej części zamka, otworem w dolnej części chwytu do przewleczenia linki zabezpieczającej, zmianą kształtu dźwigni bezpiecznika, zwalniania zamka i zatrzasku magazynka.
Konstruktorem prowadzącym jest Dmitrij Lebiediew, uczeń strzelca, trenera i konstruktora broni sportowej Jefima Chajdurowa. Ten większość swojego życia poświęcił opracowaniom i budowie eksperymentalnej broni krótkiej. Druga słynna postać, która znalazła się w zespole konstruktorskim to znany w świecie strzelectwa sportowego Andriej Kirisenko.Tekst pochodzi z Magazynu Militarnego MILMAG.
-------------------------------------------------------------
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyjęło na uzbrojenie nowy 9 mm Pistolet Lebiediewa Kompaktowy (noszący oznaczenia PLK lub PL-15K). Jako pierwsi nową broń otrzymają funkcjonariusze policyjnej jednostki specjalnej „Grom”. Pistolet Lebiediewa został opracowany przez Koncern Kałasznikowa i ma we wszystkich służbach zastąpić pistolety Makarowa, używane od ponad 70 lat.
Decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o oddaniu do użytku Kompaktowego Pistoletu Lebiediewa została spowodowana niewystarczającą mocą standardowego naboju 9x18 mm do pistoletu Makarowa - powiedziało TASS źródło w przemyśle obronnym. Pistolet Makarov został opracowany w 1948 roku i nie spełnia wielu współczesnych wymagań, w tym pod względem celności i mocy - jak piszę RIA Novosti.
Pistolet Lebiediewa PL-15 został opracowany przez koncern Kałasznikowa i jest to dość nowocześnie wyglądająca broń o bardzo klasycznej konstrukcji, działająca w oparciu o system Browninga, ze spustem Double-Action Only i zakrytym kurkiem. Przyjęta na uzbrojenie przez MSW wersja kompaktowa PL-15K różni się od podstawowej zmniejszoną wagą i wymiarami. Pistole posiada magazynek mieszczący 14 naboi 9x19 m i o 40 mm krótszą lufę niż wersja podstawowa. Długość PL-15K wynosi 186 mm, wysokość całkowita broni to 130 mm, waga bez amunicji to 0,72 kg. Pod lufą można zamocować latarkę lub laserowy celownik. Kompaktowy rozmiar pistoletu Lebedev ma umożliwić ukryte noszenie, które jest wymagane dla policjantów i agentów służb specjalnych – podaje TASS.
Biuro prasowe Koncernu Kałasznikowa poinformowało, że firma jest gotowa do rozpoczęcia masowej produkcji kompaktowego pistoletu Lebiediewa PL-15K w możliwie najkrótszym czasie. W maju wersja podstawowa PL-15 została przyjęta przez Gwardię Narodową Federacji Rosyjskiej.